روانشناسی - موفقیت - سبک زندگی

۶ رفتار آزاردهنده خانم های ایرانی در خانواده

يكشنبه, ۱۵ آذر ۱۳۹۴، ۰۳:۳۹ ب.ظ

۶ رفتار آزاردهنده خانم های ایرانی در خانواده

یک هشدار مهم قبل از این مقاله دارم ، ببینید دوستان عزیز این مقالات هم خوب است هم بد ! خوب برای مخاطبینی که برای آنها نوشته شده ، مثلا ما این مقاله را برای خانم ها نوشته ایم ، قسمت خوبش اینجاست که خانم ها می خوانند و ان شاالله عمل می کنند ، اما قسمت بد ماجرا کجاست ؟ جایی که آقا این مقاله را می خواند و می رود خانه همین مقاله را می زند توی سر همسرش ! لطفا از این کارها نکنید .


خب ، حالا برویم سراغ ۶ رفتار زننده خانم های ایرانی در خانواده :


۱- غر زدن های زیاد :


یکی از مهمترین انتقادات آقایان ، غر زدن های مدام خانم هاست ، البته من نمی گویم هیچ وقت از شوهرتان ایراد نگیرید و انتقاد نکنید ، ولی انتقاد کردن آداب و روشهایی – مخصوصا در مواجهه با آقایان- دارد که باید آنها را رعایت کنید ، ۳ مورد غر زدن داریم که تضمینی زندگی شما را تلخ می کند !


– مواردی که از آن مدتها گذشته است.


مثلا سالها پیش همسر شما کمدی برای خانه خریده است ، شما هم مدت هاست دارید از آن استفاده می کنید ، دلیلی ندارد مدام این مسئله را پیش بکشید و به خرید همسرتان ایراد بگیرید.


– موارد که تصمیمی که باید در مورد آن – غلط یا درست – گرفته شده است.


وقتی در مورد کاری تصمیمی گرفته شد ، بهترین کار این است که هم شما و هم همسرتان هر دو تمام تلاش تان را برای تحقق درست آن تصمیم بکار بگیرید ، مثلا تصمیم گرفتید آخر هفته به مهمانی بروید ، کاری به شرایط نداریم بالاخره تصمیمی است که گرفته شده و بهتر است با همسرتان راه بیایید و به او در این تصمیم کمک کنید.


– مواردی که شما یا همسرتان کنترلی روی آن ندارید و در واقع کاری از دست تان بر نمی آید.


در زندگی مسائلی وجود دارد که شما نمی توانید برای تغییر آن کاری بکنید ، البته همیشه و در هر شرایطی می شود کاری انجام داد ، ولی شاید به دلایل خاص یا به دلیل قرار گرفتن در شرایطی خاص ممکن است شما نتوانید تغییری ایجاد کنید ، در چنین شرایطی بهتر است با همسرتان مدارا کنید و به او کمک کنید تا بالاخره بتوانید زمانی شرایط را تغییر دهید ، دوستی داشتم که در نزدیکی مادرش زندگی می کرد ، خب نزدیک بودن بیش از حد به خانواده هم برای زن و هم برای مرد ، خوب نیست ، ولی شرایطی بود که ایجاد شده بود ، همسر دوستم خیلی مایل نبود آنجا زندگی کند ، ولی واقعا شرایط دوست من طوری نبود که بخواهد خانه را عوض کند ، آنها تقریبا ۲ سال آنجا زندگی کردند و بعد شرایطی برایشان فراهم شد که بتوانند مستقل زندگی کنند. پس حواستان را جمع کنید که وقتی شوهرتان کاری خارج از توان یا کنترلش است ، در این موارد غر نزنید و منتظر ایجاد شرایط بهتر باشید.


۲- نگرانی فراوان :


خانم ها معمولا نگران همه چیز می شوند و معمولا هم به بدترین اتفاق ممکن فکر می کنند ، باور کنید ۹۹ درصد این فکرهای شما هیچ وقت اتفاق نمی افتد ، پس لطفا برای آرامش خودتان و شوهرتان از نگرانی و فکر کردن به اتفاقات منفی دور شوید و مطمئن باشید خیلی از اتفاقات منفی که ما به آن فکر می کنیم هیچ وقت در زندگی ما اتفاق نمی افتند.


۳- مقایسه کردن :


خب رسیدیم به درد مشترک بیشتر مردان ایرانی ! البته آقایان هم متاسفانه همسر خود را مدام مقایسه می کنند ، ولی تفاوت مقایسه خانم ها و آقایان این است که آقایان مقایسه را معمولا به زبان نمی آورند و بیشتر فکر می کنند ولی خانم ها تمام مقایسه های ممکن را جلوی همسرشان به زبان می آورند.


البته یک نکته مهم هم قبل از اینکه وارد موضوع بشویم بگویم : گاهی همسر خود را با فرد پایین تر از او مقایسه می کنید و می گویید تو هم مثل این می شوی ، این مقایسه هم مقایسه بسیار بسیار غلطی است و زندگی مشترک شما را به راحتی آب خوردن تلخ می کند.


اگر می خواهید شوهر خود را تبدیل به یک انسان بداخلاق و بی انگیزه کنید ، بهترین کار ممکن مقایسه کردن است ، خانم محترم ! باور بکنید یا نکنید بزرگترین مشکلات زناشویی چه از طرف مرد چه از طرف زن منشا مقایسه دارند ، حداقل شما در زندگی تان این اشتباه را مرتکب نشوید ، همسر شما هر کس که باشد ، همسر شماست ، به هیچ وجه به خود اجازه ندهید همسر خود را با کسی مقایسه کنید ، ما از زندگی دیگران خبر نداریم ، هر مردی ایراداتی دارد و خوبی هایی ، شما فقط خوبی های دیگران را می بینید و مشکلات همسرتان را ، و این مبنای درستی برای قضاوت نیست.

بقول قدیمی ها  : ” کسی که هنر زندگی کردن داشته باشد ، چه در چادر زندگی کند چه در قصر ، و کسی که هنر زندگی نداشته باشد ، داخل قصر با بهترین امکانات هم باشد ، باز هم نمی تواند خوب زندگی کند.”


واقعیت همین است ، سعی کنید از شرایط موجود بهترین استفاده را بکنید ، واقعا دنیا آن قدری ارزش ندارد که بخواهیم مدام غصه نداشته ها را بخوریم ، اگر شوهرتان رفتاری دارد که شما را آزار میدهد ، راه آن مقایسه کردن نیست ، راه آن این است :


– مدتی از رفتارهای خوب شوهرتان تعریف کنید و بگویید که لیاقت خیلی بالاتر از اینها را دارد.


– رفتار بد همسرتان را بدون مقایسه یا مثال آوردن از دیگران دوستانه به او تذکر دهید ، البته نه همان موقعی که رفتار غلط را دیدید ، بگذارید چند روز بگذرد ، بعد بگویید.


– با شوهرتان تهدیدی صحبت نکنید ، بلکه مثبت عمل کنید ، مثلا اگر همسرتان شوخی نابجایی کرده نگویید:” این رفتار رو بکنی دیگه هیچ کس روی تو حساب نمیکنه !”  جمله درست این است :” عزیزم ، پدرم روی تو یه حساب دیگه ای وا می کنه ، فکر کنم از دستت در رفت چون پدرم یه کم تعجب کرد.”

 

۴-  کنایه زدن و تصحیح اشتباهات در جمع :


سریع می روم سر اصل مطلب ، هیچ گاه در جمع به شوهرتان کنایه نزنید و شوخی نکنید ، مثلا شوهر شما دارد در مورد تاریخ سفری که سال گذشته به مشهد داشته در جمع صحبت می کند و می گوید ما بهمن ماه به مشهد رفتیم ، شما سریع می گویید :” نه اواخر دی بود رفتیم” ، این شاید از دید شما خیلی بی اهمیت باشد ، اما همین چیز بی اهمیت به نظر شما ، کم کم همسرتان را ضعیف می کند و باعث می شود نتواند تمام توانایی های خود را در زندگی نشان دهد.


زیادند زن و شوهرهای سالخورده ای که مدام در حال تصحیح اشتباهات همدیگر در جمع هستند ، این تصحیح اشتباهات باعث می شود فردی که اشتباه کرده – مخصوصا در آقایان – به تدریج ضعیف بشود و به اصطلاح خود را بیندازد ، حداقل به خاطر زندگی خودتان هم که شده از این رفتارها نکنید تا همسرتان همیشه قوی و مقتدر بماند.


کنایه زدن هم در جمع همین نتایج را دارد ، شما باید تا می توانید در جمع همسرتان را بالا ببرید تا خودش احساس کند که واقعا مرد توانایی است ، همین باعث می شود تلاش بیشتری در زندگی از خود نشان بدهد و در نتیجه زندگی بهتر شود.


کنایه زدن ، تصحیح اشتباهات و انتقاد ، مرد را ضعیف می کند ، خواهش می کنم این رفتار را اگر تا امروز داشتید همین الان کنار بگذارید.


۵- صحبت از مسایل زندگی با دیگران


خانم محترم ، خانواده حریمی دارد که باید حفظ شود ، تنها کسی که می توانید از مسائل زندگی خود با او صحبت کنید یک مشاور امین است و نه هیچ کس دیگر ، مشکلات زندگی خود را برای هیچ کس بازگو نکنید ، خانمی را می شناختم که مدام با مادرش از مشکلات زندگی اش می گفت و بعد از ۲ سال از ازدواج شان ، علی رغم اینکه بسیار هم به شوهرش علاقمند بود ولی مادرش همه تلاش خود را برای طلاق آنها انجام داد و متاسفم بگویم که موفق هم شد !


هر وقت می خواهید از زندگی مشترک تان چیزی به پدر ، مادر یا سایر اعضای خانواده خود بگویید لطفا فقط خوبی ها و خوشی ها را بیان کنید ، نگرانی پدر و مادر همیشه وجود دارد ، لطفا آن را تشدید نکنید ، چون زندگی خودتان نابود می شود ، بدترین کار بعد از دعوای زناشویی تماس با پدر ، مادر یا سایر اعضای خانواده است. چرا که شما ممکن است دو روز بعد فراموش کنید اما ، پدر و مادر تا آخر عمر در ذهن شان می ماند که شما آن روز با شوهرتان دعوا کردید.


۶- توقع بیش از حد :


یک زن زرنگ ، زنی است که با یک برنامه بلند مدت و هدف دار توانایی های همسرش را بالا می برد ، زنانی که ضعیف و ناتوان هستند معمولا انقدر به شوهرشان فشار می آورند تا او مجبور شود کاری را انجام دهد یا از نظر مالی زندگی را بهتر کند.


لطفا ضعیف و ناتوان نباشید ، شما هم زرنگ و توانا باشید ! سعی کنید کم کم با دور شدن از همین چند رفتاری که در این مقاله گفتیم ، و با تعریف کردن از شوهرتان و توانایی های او ، تغییرات مهمی در روابط تان به وجود بیاورید.


زن زرنگ وقتی چیزی می خواهد برنامه می ریزد ، صبوری می کند ، تلاش می کند ناامید نمی شود و در نهایت هم به چیزی که می خواهد می رسد و هم علاقه شوهر به خودش را بیشتر می کند.


و برعکس زنی که ناتوان و ضعیف و پرتوقع است از ایراد گرفتن و مقایسه کردن زندگی دیگران و بداخلاقی و … چیزی کم نمی گذارد ! و اتفاقا او هم به همان چیز می رسد ولی دیگر جایگاهی در قلب شوهرش ندارد. این شما هستید که انتخاب می کنید کدام زن باشید.

  • ۹۴/۰۹/۱۵

نظرات  (۱)

  • محمدمهدی کریمی
  • مطلب آموزنده ای بود

    ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
    شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
    <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">