روانشناسی - موفقیت - سبک زندگی

جملات خطرناکی که خانم ها نباید در زندگی مشترک بکار ببرند


گاهی وقتها تاثیر کلمات بسیار بیشتر از رفتار است .

همین حالا به  گوشی‌تان نگاهی بیندازید:

آخرین بار چه پیامی برای همسرتان ارسال کردید ؟احتمالا  یا درباره فرزندان بوده یا چیزی برای خرید مایحتاج خانه سفارش دادید یا دوستانه به او یادآوری کردید که قول داده بود فلان کار را برایتان انجام دهد .

شاید مکالمات روزمره شما با مرد زندگی‌تان یکنواخت و عادی است .

باید سعی کنید زندگی مشترکتان پویا و زنده باشد  ،

مراقب گفته هایتان باشید ،

مهارت‌های ارتباطی را در زندگی مشترکتان توسعه دهید،


در زندگی مشترک چه جملاتی را نباید بکار ببریم  و در عوض از کدام جملات استفاده کنیم ؟


بحث درباره کارهای روزمره

این جمله را نگویید: تو هرگز در کارهای خانه کمک نمی‌کنی . علتی که کلمه ” هرگز” به ذهن خطور می‌کند این است که شما حس می‌کنید میلیون‌ها بار از او درخواست کرده‌اید تا برای شاد کردن شما کاری انجام دهد  یا در کارهای روزمره کمکتان کند اما او به درخواست شما توجه نکرده است.هرچند شاید او کاملاً درک نمی‌کند که چرا شما از او چنین درخواستی دارید و چرا این کار برای شما مهم است. اگر بخواهید با انتقاد و سرزنش گفتگو را در این زمینه شروع  کنید هیچ فایده‌ای نخواهد داشت.

فردی که مورد انتقاد قرار می‌گیرد غالباً دیگر به حرف‌های شما گوش نمی‌کند،حالت دفاعی گرفته و خشمگین می‌شود و در مقابل شروع می‌کند به فهرست کردن موارد قابل گله و شکایت از شما.در نهایت هر دو طرف با ناراحتی و آشفتگی بحث را پایان می‌دهید و موضوع اصلی حل نشده باقی می‌ماند.

در عوض این جمله را بگویید:  نگرانم ، نمی‌دانم  آخر هفته چطور کارهای خانه را انجام دهم.فکر می‌کنی می‌توانی وقتی من مشغول شستن لباس‌ها هستم با جارو کشیدن خانه به من کمک کنی؟ این کار تو باعث می‌شود احساس آرامش داشته باشم.


اگر دلایلتان را برای وی توضیح دهید به همسرتان کمک می‌کنید تا متوجه اهمیت تغییر شود و با پیشنهاد انجام کاری خاص به همسرتان یا بیان گزینه‌هایی قابل انتخاب از سوی خودش، ذهن او را از حدس و گمان خالی می‌کنید.


صحبت کردن راجع به رابطه زناشویی

این جمله را نگویید : چیزهای خیلی مهم‌تری از رابطه زناشویی وجود دارند.بیا زودتر این موضوع را تمام کنیم.

رابطه زناشویی نقش انکارناپذیری در تحکیم زندگی مشترک دارد و نادیده گرفتن یا بی‌توجهی نسبت به آن می‌تواند بنیان زندگی شما را در معرض خطر قرار دهد. زوج‌ها باید درباره رابطه زناشویی‌شان با هم صحبت کنند و از این بابت احساس ناراحتی نداشته باشند.بهتر است آن‌ها در مورد  کشمکش‌های ارتباطی‌شان با هم صادقانه صحبت کنند.


از این جمله استفاده کنید:الآن خیلی خسته‌ام اما امروز صبح به این موضوع فکر می‌کردم.می‌خواهم وقتی بچه‌ها رفتند مرا خیلی غافلگیر کنی.

هیچ اشکالی ندارد اگر گاهی اوقات خسته باشید یا حوصله رابطه زناشویی را نداشته باشید اما اگر قول آینده‌ای نزدیک را بدهید این کار هیچ ضربه‌ای به همسرتان نخواهد زد.هدف از رابطه زناشویی فقط ارضا شدن نیست بلکه ما به این وسیله عشق  و توجه خودمان را به همسرمان ابراز می‌کنیم.همه ما در زندگی مسئولیت‌هایی داریم که ممکن است فرصت کافی برای رابطه زناشویی موفق را فراهم نکند اما زوج‌ها در اوقاتی که با هم تنها هستند باید این موضوع را در اولویت قرار دهند.


تهدید به طلاق

 این جمله را نگویید: بس است دیگر،خسته شدم.اصلاً نمی‌دانم برای چه با تو ازدواج کردم.

در بحث با یکدیگر ممکن است انقدر خشمگین شوید که بخواهید با گفتن جمله‌ای  ضربه‌ای سنگین به احساسات وی وارد کنید یا او را مجبور کنید تا حرف شما را قبول کند.این نوع رفتارهای تهاجمی میان زوجین به‌این‌علت رخ می‌دهند چون یکی از آن‌ها حس می‌کند طرف مقابل از حرف‌هایش دست‌بردار نیست و بحث را تمام نمی‌کند.


این جمله را بگویید: الآن واقعاً از تو ناراحتم،به کمی زمان نیاز دارم تا آرام‌تر شوم.لطفاً مرا به حال خودم بگذار و چند ساعت بعد دراین‌باره صحبت خواهیم کرد.


اگر فرصت این را داشته باشید تا از اقدامی پرتنش رها شوید قادر خواهید بود به شیوه‌ای مفید،تصمیمی بگیرید که به نفع زندگی مشترکتان باشد و موجب تقویت رابطه‌تان شود.بهتر است در این مواقع کمی از هم فاصله بگیرید.کمی بعد با هم صحبت کنید و تائید کنید که بحث و مشاجره به پایان رسیده است.اگر راجع به موضوع پیش‌پاافتاده‌ای بحث می‌کردید دیگر اصلاً در آن باره صحبت نکنید و به موضوع دیگری بپردازید.اگر هم موضوعی بوده که فکر می‌کنید در آینده دوباره با آن مواجه خواهید شد توافق کنید که در آرامش راجع به آن صحبت کنید تا بالاخره همه‌چیز به‌خوبی و خوشی برطرف شود.


حمله به شخصیت همسرتان

این جمله را نگویید: پدران سایر کودکان همیشه در بازی فرزندانشان حضور دارند.تو خیلی خودخواهی.

لحظه‌ای که شروع می‌کنید به‌تحقیر کردن همسرتان،در واقع خودتان و زندگی مشترکتان را تحقیر می‌کنید. وقتی شما شخصیت فردی را تحقیر می‌کند زخمی در احساسات او به وجود می‌آورید که موجب سردی رابطه‌تان می‌شود درحالی‌که شاید عملی که وی انجام داده شایسته چنین برخوردی نبوده است. اکثر اوقات در چنین شرایطی شما انقدر ناراحت هستید که می‌خواهید با جملات خود به همسرتان ضربه بزنید اما کینه‌توزی و رفتارهای مسموم کننده  به‌تدریج اصل زندگی مشترک را از بین می‌برد. در چنین رفتارهایی اگر افراد دیگر را به عنوان مثال به همسرتان سرکوفت بزنید فقط فضا را برای او ناامن‌تر کرده‌اید و او در کنار شما احساس امنیت نخواهد داشت.


این جمله را بگویید:یادت می‌آید وقتی دفعه قبل پسرمان را بابت تماشای مسابقه‌اش غافلگیر کردی؟او همیشه با خوشحالی از این رفتار تو حرف می‌زند.بیا برای مسابقه بعدی او برنامه‌ریزی کنیم تا پس از پایان بازی، خانوادگی باهم بستنی بخوریم.


اگر لحنتان سرزنش کننده نباشد همسرتان خودش را جزئی از تیم می‌داند و شما را حریف نمی‌بیند.این رفتار شما به او می‌فهماند که متوجه مسئولیت‌های وی در بیرون از خانه هستید اما درعین‌حال شما اهمیت زندگی خانوادگی را نیز به او گوشزد می‌کنید.


مهم‌ترین نکته هنگام صحبت کردن با همسرتان این است که نسبت به احساسات خود آگاه باشید و قبل از حرف زدن بدانید که چه می‌خواهید بگویید.ارتباط برقرار کردن فقط حرف زدن و بیان کلمات نیست بلکه با درک کردن شروع می‌شود.قبل از شروع ارتباط باید به درونتان رجوع کنید و ببینید چرا و چه چیزی موجب ناراحتی‌تان شده است.وقتی بتوانید با استفاده از کلمات صحیح این پیام را به همسرتان منتقل کنید رابطه شما رشد خواهد کرد.

نظرات  (۱)

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">